HATIRLADIĞIN KADAR GÜÇLÜ,UNUTTUĞUN KADAR SUÇLUSUN UNUTMA

HATIRLADIĞIN KADAR GÜÇLÜ,UNUTTUĞUN KADAR SUÇLUSUN UNUTMA

10 Ekim Katliamının 7.yılında anma eylem ve etkinlikleri kapsamında Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından 9 Ekim 2022 pazar günü saat 13.00te fotoğraf sergisi açıldı. Şair fotoğraf sanatçısı Mehmet Özerin fotoğraflarıyla “Hatırladığın kadar Güçlü, Unuttuğun kadar Suçlusun Unutma” adıyla açılan sergiye sanatçı Mehmet Özer’de katılarak duygularını paylaşarak şiirlerini okudu Saygı duruşu  ile başlayan etkinlik Emek ve Demokrasi Güçleri adına Emek Partisi İl Başkanı Hasan Alkan konuştu. Şair Nusret Gürgöz’ ün şiir dinletisinin ardından Mehmet Özer şiir dinletisi  ile süren etkinliğimiz, sergi açılışı ve serginin gezilmesi ile son buldu. Sergi 9- 12 Ekim tarihleri arasında Aydın Kanza Parkı Kültür Salonu’nda gezilebilecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Değerli yönetenlerin yarattığı ekonomik krizle geçinemeyen, baskılar nedeniyle nefes alamayan, ücretli ve sözleşmeli öğretmen istihdamıyla güvencesizliğin tehdidi altında yaşayan, özel sektörde ağır sömürü koşullarında çalıştırılan öğretmenler sorunlarının çözülmesini beklerken karşılarında 13 maddeden oluşan Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu buldular. Eğitim emekçilerini bölen, ayrıştıran, dayanışmasını yok eden, rekabetçi ve aynı işi yapan öğretmenler arasında ücret farklılığına yol açan bu yasayı kabul etmemiz mümkün değildir. Bu nedenle bu yasaya karşı direnişimiz devam edecektir. 15 Ekimde Ankara’da olacağız. Çocuklarımızın geleceği, eğitim emekçilerinin birliği için bu yasa mutlaka değişecek. Eğitim Emekçileri bu yasayı değiştirinceye kadar demokratik mücadelelerini sürdürmeye kararlıdır.

Değerli arkadaşlar Eğitim Sen yüz yılı aşkın süren bir mücadelenin birikimi geçmişine sahiptir.  Çünkü Eğitim Sen gücünü TÖS ten- TÖB DER den EĞİT SEN den alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çünkü Eğitim Sen mücadele azmini ‘Öğretmen yalvarmaz, Öğretmen boyun eğmez, Öğretmen el açmaz, Öğretmen ders verir’ diyen Fakir Baykurt’tan alıyor.

Eğitim Sen gücünü TÖS’ün, TÖB DER’in işkencelere boyun eğmemiş onurlu kadrolarından alıyor.

Eğitim Sen cesaretini Karadeniz’de haksızlıklara, doğa katliamına, gericiliğe karşı direnirken katledilen eğitim emekçisi Metin Lokumcu’dan alıyor.

Bu nedenle bu mücadele süreklidir. Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek sürecek bir mücadeledir bu.

Değerli arkadaşlar bugün eğitim sistemi tamamen gerici piyasacı bir şekil almıştır. Laik eğitim tamamen tasfiye edilmekle karşı karşıyadır. Eğitimin içeriği iktidarın istediği insan tipini yetiştirmeye göre donatılmıştır. Çeşitli vakıflarla, derneklerle imzalanan protokollerle eğitim süreçleri ilerletiliyor. Kamusal eğitim tam anlamıyla ortadan kaldırılmıştır. Biz Eğitim Sen olarak bu uygulamalara karşı mücadelemizi yürütüyoruz ama bilimsel eğitim mücadelesinde sadece eğitim emekçilerinin çabası yeterli olamaz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bugünlerde ön plana çıkan sansür yasası tartışmaları halkın doğru haber alma özgürlüğünün engellenmeye çalışılması iktidarın baskı politikalarını net olarak göstermektedir. Ülkenin aydınlık geleceği için hep beraber yan yana, kol kola mücadele edebilirsek karanlıkları yok edebiliriz. Eğitim Sen olarak bu bilinçle hareket edeceğimizi buradan bir kez daha haykırıyoruz.

Değerli konuklar, değerli Eğitim Emekçileri 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Konserimizin gerçekleşmesinde Konyaaltı Belediyesi emekçilerinin ve Konyaaltı Belediye Başkanımız Sayın Semih Esen’in çok önemli katkıları oldu. Katkılarından dolayı kendisine Eğitim sen Antalya Şubesi olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz. Biz biliyoruz ki dayanışma yaşatır.

Konserimizin gerçekleşmesinde emeği geçen bütün arkadaşlarıma, dayanışma gösteren sanatçı arkadaşlarımıza ve konserimize gelerek bizlere güç veren sizlere çok teşekkür ediyoruz. Bir kez daha sesleniyoruz.

‘Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber, ya hiçbirimiz’

 

 

 

 

Sendikamızdan Haberler