Toplum sağlığı için, eğitim hakkı için, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı için aşı istiyoruz! 

Toplum sağlığı için, eğitim hakkı için, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı için aşı istiyoruz! 

Eğitim alanında artan vaka sayılarına dikkat çekmek, gerekli önlemlerin alınmasını ve eğitim emekçilerinin biran önce aşılanması talebiyle sendikada bugün basın toplantısı gerçekleştirdik. Açıklamayı Şube Başkanımız Nurettin Sönmez okudu.

OKULLARDA VAKA SAYILARI ARTIYOR, RİSK ALTINDAYIZ, AŞI NEREDE!

Türkiye genelinde 2 Mart tarihinden itibaren toplu ve kontrolsüz bir normalleşmeye geçilmesinden bu yana geçen sürede Covid-19 vaka sayıları iki kattan fazla artmıştır. Salgının bu yayılımına karşın, aşının temini ve uygulaması konusunda da sağlıklı bir çalışmanın olmadığını görmekteyiz. Salgının hızla yayılması okulları, dolayısıyla eğitim ve bilim emekçilerini ve öğrencilerimizi olumsuz etkilemiştir.

Sendikamızın eğitim kurumlarında gerekli tedbirlerin alınması ve eğitim emekçilerinin tamamının aşılanması yönündeki talepleri dikkate alınmamış, okullar gerekli önlemler alınmadan açılmıştır. Eğitim Sen olarak bugüne kadar yaptığımız bütün girişimler, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’na acil aşılama ile ilgili olarak yaptığımız başvurulara verilen cevaplar, eğitim emekçilerinin aşılanmasına yönelik ciddi bir adımın atılmadığını ve buna dair sağlıklı bir planlamanın da olmadığını ortaya çıkarmıştır.

Covid-19 pandemisi kısıtlamalarının başladığı 11 Mart 2020 tarihinden bu yana sürdürülebilir, sağlıklı ve güvenli bir eğitim-öğretim ortamının oluşması için; yeni öğretmen atamasının yapılması, ek dersliklerin açılması/yapılması, yardımcı personel istihdamının sağlanması, her okula bir sağlık personelinin atanması, her okula yeterli miktarda hijyen malzemesi gönderilmesi, ücretsiz maske dağıtılması, eğitime ek bütçe ayrılması ve 2021 bütçesinde eğitime ayrılan payın artırılması taleplerimiz karşılanmamış tam tersi uygulamalar hayata geçirilmiştir.

Yüz yüze eğitime başlamadan önce tüm öğretmenlerin aşılanacağı bizzat Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklanmıştır. Milli Eğitim Bakanı kameralar önünde aşısını olmuş, ancak sorumlusu olduğu eğitim emekçilerinin aşı olması için adım atmamıştır. Gelinen aşamada köylerde çalışan öğretmenlerin bir bölümü dışında eğitim emekçilerine hala aşı yapılmamıştır.

Eğitim emekçilerinin, öğrencilerin ve velilerin şehir içindeki hareketliliği virüsün yayılımını daha da arttırmıştır. Öte yandan bulaş riski yüksek yaş grubundaki ortaokul ve lise öğrencileri de yüz yüze sınava çağrılarak virüsün yayılmasına adeta davetiye çıkarılmıştır.

Toplu ve kontrolsüz açılmanın ardından, ortaokul ve liselerde yüz yüze eğitime başlanması ve zorunlu yüz yüze sınavlar sonrası pek çok öğrenci ve öğretmen Covid-19 virüsüne yakalanmıştır.

Öğretmenlerin, öğrencilerin, eğitim kurumlarında görev yapan yardımcı hizmetli, memur, idari ve teknik personelin, ailelerin ve toplumun sağlıklı yaşam hakkı iktidarın yanlış politikaları nedeniyle açık tehdit altındadır. Gerekli önlemler alınmadan böylesine büyük bir risk altında görev yapmaya zorlanmamızın sağlıklı yaşam hakkımıza müdahale anlamına geldiği açıktır.

Sonradan telafisi mümkün olmayacak mağduriyetlerin oluşmaması için; her iki doz aşının bir an önce yapılmasını talep ediyor, ortaya çıkabilecek olumsuzluklar için şimdiden yetkilileri uyarıyoruz. Okullardaki tablo daha da ağırlaşmadan yüz yüze sınavlar okullardaki tüm emekçilerin aşılanması tamamlanana ve gerekli önlemler alınana kadar ertelenmelidir.

Toplum sağlığı için, eğitim hakkı için, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı için aşı istiyoruz!

Değerli Basın Emekçileri,

Ne yazık ki ilimizde de sınırlar aşılarak haritada kırmızı grup içerisine geçmiş durumdayız. Üyelerimizden gelen bilgiler okullarda pozitif vaka sayılarının öğrenci ve öğretmenler arasında hızla arttığını göstermektedir. Okullardaki pozitif vakalarla ilgili okul idarelerinin, İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün kesinlikle bilgi vermemeleri, bakanlığın gizleme yönünde bir politika geliştirdiğini göstermektedir.

 

Değerli Basın Emekçileri şube alanımızda işyeri temsilcilerimizin duyarlılık gösterip sendikamıza ilettikleri vaka sayıları aşağıdaki gibidir. Bu sayıların çok çok üzerinde bir tablo olduğunu biliyoruz. Sadece bu sayılara dahi baktığımız zaman kontrolsüz bir sürecin işlediğini, önleyici adımların atılmadığını görüyoruz. Bu tabloya göre eğitim emekçilerinin ve öğrencilerimizin sağlığı riske atılmaktadır. Bu sorumlulukta iktidarındır. Milli Eğitim Bakanlığınındır. Aşıları yapmayan sağlık bakanlığınındır.

 

 Konyaaltı

*Bahtılı MTAL 2 öğretmen ve 1 öğrencinin testinin pozitif olması nedeniyle öğrencilerin temas durumundan dolayı eğitime uzaktan devam edildi.

*Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu’nda 1 öğretmen ve 1 öğrencinin testi pozitiftir.

*Hurma Yarbay İlkokulunda 1 öğrencinin testi pozitiftir.

*Konyaaltı Anadolu Lisesi öğrencilerde vaka sayısı oldukça yüksek.

*Gazi Mustafa Kemal İlkokulu 1 öğretmenin ve 1 öğrencinin testi pozitif.

*Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu 1 öğretmen pozitif.

*Dr. Cahit Ünver Ortaokulu 1 öğretmen pozitif.

*Dr İlhami Tankut Anadolu Lisesi 5 öğrenci 1 öğretmen karantinada. Öğretmen pozitif.

*Konyaaltı RAM 1 Memur pozitif  3 Öğretmen temaslı karantinada.

*Leyla Kahraman Sevim Ertegün 2 öğretmen pozitif.

*Konyaltı Siteler İlkokulu 5 temaslı

*Zeki Balcı M.T.A.L 3 öğrenci pozitif

*Konyaaltı Anadolu Lisesi 1 öğretmen temaslı

 Muratpaşa

*75.yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi 1 öğrencinin pozitif çıkması nedeniyle 3 öğretmen, 1 öğrenci karantinaya alındı.

*Adem Tolunay And.Lisesi 1 pozitif ,5 temaslı öğrenci var

*Baro Meslek Anadolu Lisesi 1 öğrencinin testi pozitif olduğu için karantinada.

*Vali Saim Çotur Ortaokulu 1 öğretmen, 2 öğrencinin testi pozitif.

*İrfan İilk İlkokulu 4.Sınıfta sayısı bilinmeyen vaka bulunması nedeniyle eğitime uzaktan devam ediliyor.

*Antalya Ticaret Borsası MTAL 24 öğrenci ve 2 öğretmen karantinada kaldı.

*Antalya E.M.L. 1 öğrenci temaslı karantinada.

*Bileydi Anadolu Lisesi 1 sınıf karantinada.

*Başöğretmen Atatürk Ortaokulu 1 öğrenci ailesiyle birlikte  karantinada.

*Yavuz Selim Anadolu Lisesi 1 öğrenci temaslı karantinada.

*Mehmet Kesikçi İlkokulu 2 sınıf karantinada.

*Ahmet Ferda Kahraman İlkokulu 3 öğretmen,44 öğrenci karantinada.

*Güzeloluk Şehit Yasin Kurt Anadolu Lisesi 1 öğretmen karantinada.

*Mehmet Akif Ersoy İmam Hatip Ortaokulu 4 öğretmen pozitif,3 öğrenci pozitif

Kepez

*Atatürk Anadolu Lisesi 6 öğretmen temaslı 3 öğrenci pozitif ve 35 öğrenci temaslı oldukları için sınav haftasında karantinaya alındı.

*Ahatlı Gıyaseddin Keyhüsrev AİHL 4 öğretmen covid atlattı. Şu anda 4 öğrenci pozitif.

*Kepez MTAL 1 Öğrenci haftasonu pozitif olduğunu öğreniyor. Önceki günlerde sınavlara girmiş.

*Döşemealtı Emine İlhan Kadam MTAL 3 öğrenci pozitif karantinada. Pozitif öğrenci sınavlara katılmış.

Kamile Metin Yapar İlkokulu 4 öğretmen pozitif

*Elmalı İbrahim Bedrettin Fen Lisesi 1 pozitif vaka 9 temaslı, Yuva İlkokulu 45, Akçay İlkokulu 25, meslek lisesinde her hafta 1 sınıf karantinaya alınıyor.

*Kumluca Hemşirelik Meslek Yüksek Okulu 1 öğretim üyesi pozitif karantinada.

*Serik Rehberlik Araştırma Merkezi 1 pozitif 1 temaslı öğretmen var.

*Kaş İsmet Köroğlu Anadolu Lisesi Bir hafta önce 3 öğretmen ve 14 öğrenci karantinadaydı. Sınavlar ertelendi.

 

 

 

                                                                       Nurettin SÖNMEZ

                                                                       Şube Başkanı

 

Sendikamızdan Haberler