Mustafa Kemal Atatürk’ü Ölümünün 82. Yılında Saygıyla Anıyoruz!

Mustafa Kemal Atatürk’ü Ölümünün 82. Yılında Saygıyla Anıyoruz!

Kurtuluş Savaşı’nın önderi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün üzerinden 82 yıl geçti. Bugün dünya üzerinde yaşanan gerginlikler, çatışma ve savaşlarda dökülen kanlar, Atatürk’ün fikirlerinin ve ‘Yurtta barış, dünyada barış’ sözünün ne kadar önemli ve anlamlı olduğunu gösteriyor.
Tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 salgınına karşı mücadelede bilimin ve bilimsel araştırmaların önemi bir kez daha görüldü. İktidar ne yazık ki bilime ve bilimsel laik eğitim düşüncesine karşı eğitim sistemini daha da gericileştirme adımları atıyor. Bilime ve insanlığın ortak evrensel değerlerine karşı düşmanca tutumlar sergiliyor. Bugün onun bilime ve bilimsel eğitime verdiği önemi siyasi iktidarın eğitim alanında uyguladığı bu politikalardan daha iyi anlayabiliyoruz.
Yine cumhuriyetin temel dayanaklarından sayılan demokrasi, özgürlük ve adalet konusunda evrensel ölçütlerin çok uzağında kaldığımız açık bir şekilde görülüyor. Özellikle çocuk ve kadın haklarına yönelik yoğun bir saldırı dalgası yaşanmaktadır. Toplumsal yaşamın bütün alanlarının baskıcı ve otoriter uygulamalarla kuşatma altına alınmak istendiği bir dönemi hep birlikte yaşıyoruz.
Böylesi bir süreçte hayatı boyunca halktan, aydınlanmadan ve bilimden yana tutum alan Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 82. yılında saygıyla anıyoruz.
Sendikamızdan Haberler