Melek İpek Serbest Bırakılsın!

Melek İpek Serbest Bırakılsın!

Kadın Platformu olarak 12 Ocak 2021 salı günü saat 12.00 da “Öz Savunma Haktır Yargılanamaz, Melek İpek Serbest Bırakılsın” sloganıyla Güllük Postanesi önünde basın açıklaması yapılarak dayanışma mektupları gönderildi.

Melek ipek 8 Ocak günü kendisine yıllarca sistematik şiddet ve tüm gece işkence uygulayan 12 yıllık eşi ramazan ipek’i kendisinin ve çocuklarının hayatını korumak için yaşamlarını savunmak için öldürmek zorunda kaldı.
Gücün erkek egemen sistemden alan ramazan ipek melek’i defalarca ölümle tehdit etmiştir hem de iki kız çocuklarının hayatını da kastederek.
Burada melek ‘in tüm gece maruz bırakıldığı işkenceleri anlatmayacağız. Bizler aynı evde yaşadığımız aynı iş yerlerini paylaştığımız ya da sadece yolda karşılaştığımız erkeklerin ne kadar acımasız ve cani olabileceklerini biliyoruz. Çünkü bizler iktidarın aksine kulaklarımızı tıkamıyoruz kadın şiddetine.

İşkenceci tecavüzcü şiddet faili Ramazan İpek kız kardeşimiz Melek’i tehdit ederken şöyle demişti:
Sen koruma kararı aldırırsın ben karakola gider ifade verir çıkarım. Döndüğümde seni de çocukları da öldürürüm.
Bunu söyleme cesaretini nereden aldığını biliyoruz. Yıllardır kadınlar karakol koridorlarında adliye koridorlarında ölmemek için direnirken o senin kocandır diyip geri gönderenler verdiler bu cesareti erkeklere.

Tüm yaşananların ardından Melek mahkeme emri ile tutuklandı.
Aleyna Çakır’ın katili Ümit can Uygun tutuklanmadı
Gülistan Doku’nun kaybolmasını baş şüphelisi Zaynal Abakarov gözaltına dahi alınmadı.
Tecavüzcü Musa Orhan hala tutuklanmadı.
Tam da burada görüyoruz ki erkek adalet erkekleri cezasızlık ile ödüllendirirken
Yasalar ile koruyamadığı kadınlar kendileri korumak için öz savunmaya başvurduğunda kadınları tutukluyor.
Devlet yargı ve polis erkeler ile suç ortaklığı yapmaktadır. Kadına yönelik şiddeti meşrulaştıran ve peçemleyen iktidar kadınlar için hak olan öz savunmayı bir suçmuş gibi göstermeye çalışıyor.
Biz kadınlar bedenlerimiz yaşamlarımız haklarımız ve emeğimiz üzerinde tek söz sahibi olanlarız ve bizim olanı savunmak en meşru hakkımızdır. Şiddet karşısında ortaya koyduğumuz tüm savunma biçimleri meşrudur.
Nevin’in baltası da meşrudur tacizcimize de attığımız tekmede sokakta kadınlara saldıran erkeğe fırlattığımız saksıda meşrudur twitterdan tacizciyi teşhir etmemiz de.

Emine bulut’un sözleri bizim şiarımız oldu. ‘Yaşamak İstiyoruz’ ve içimizde ki bu yaşama arzusunu köreltmenize izin vermeyeceğiz. Katiller tecavüzcüler ve tacizciler duysun sesimizi yaşamaktan vazgeçmiyoruz haklarımızdan vazgeçmiyoruz. Yıllardır kadınların bedeni ve emeği üzerinde yükselmiş bu erkek egemen dünyayı yıkacağız.

Tüm kadınlara çağımızdır:
Birbirimizin sesi olalım bulunduğumuz her yerde erkek şiddetine karşı birbirimizi ve hayatlarımızı savunalım.
Katiller dışarıda elini kolunu sallaya sallaya dolaşırken öz savunma hakkını kullanan kadınlar tutuklanamaz.

Melek İpek serbest bırakılsın
Öz savunma haktır yargılanamaz

Sendikamızdan Haberler