8 MART YARGILANAMAZ

8 MART YARGILANAMAZ

Geçtiğimiz Mart’ta  9.’uncusu gerçekleşen feminist gece yürüyüşünde hukuksuzca ve darp edilerek göz altına alınan 40 kadın ve LGBTİ+’nin ilk duruşması 30 Kasım Çarşamba günü görüldü. Dava için belirlenen duruşma salonunda feminist gece yürüyüşünde orantısız güç kullanarak gözaltını gerçekleştiren polislerin beklemesi sanıklar ve avukatlarca protesto edildiğinden, hakim tarafından duruşma başlamadan dışarı çıkarıldılar. Buna ragmen sabah 09:30’da başlayıp akşam 23:00 civarında biten duruşma boyunca hukuksuz gözaltıyı  gerçekleştirip fezlekeyi hazırlayan polisler kapıda adeta bir tehdit unusuru olarak beklediler.
Gözaltına alınan kadın ve lgbti+lar  savunmalarında; 8 Mart Feminist Gece yürüyüşünün gelenekselleşmiş olduğunu, bu sebeple her sene Türkiye ve dünyanın her yerinde herhangi bir kurumdan izin alınmaksızın yapıldığını, eylemin kadınların ve lgbti+ların herhangi bir taciz ve şiddet görmeden özgürce geceleri sokaklarda yürüyebilmelerini temsil ettiğini ifade ettiler. Şiddetten ve hiyerarşiden uzak bu eylemlerin kadın ve lgbti+ şiddeti protesto etmek, kadın ve trans cinayetlerini, patriyarkal sistemi protesto etmek amacıyla bu eyleme katıldıklarını belirttiler. Mahkeme boyunca sanık olarak yargılanan 40 kişi yaşadıkları ağır polis şiddetinı, tacizini, hukuksuz çıplak arama ve orantısız güç kullanımını ifşa ettiler.
Son olarak; kopyala yapıştır bir iddianame ile yargılanan 40 kişi; asıl yargılanması gerekenlerin bu hukuksuz gözaltıyı gerçekleştiren  olduğunu söyleyerek feminist mücadeleden geri durmayacaklarını tekrar ettiler. Hukuki açıdan hiçbir geçerliliği olmayan bu iddianame karşısında tarihi bir savunma gerçekleştiren avukatlar da sürecin hukuksuzluğunu gözler önüne serdiler.
Sanıkların beraat talebi reddedilirken, duruşma 26 Nisan 2023 e ertelendi. Bizler feminist mücadelemizin geri dönüşü yok demek için tekrar mahkemede olacağız.
Yargılanan kadınlar erkek egemen sistemin tüm baskılarına karşın “Geceleri de sokakları da terk etmiyoruz” diyerek geleneksel olarak ÜÇKAPILAR da her yıl 8 Mart ta buluşup en doğal haklarını savundular. Bundan sonra da hak ve özgürlükleri için mücadele etmeye ve Feminist gece yürüyüşünden vazgeçmemeye kararlı olduklarını duruşmada da belirttiler.

Antalya                Kadın Platformu

Sendikamızdan Haberler