Kadına Yönelik Her Türlü Şiddete Son!

Giresun’da Eğitim Sen üyesi bir kadına yönelik yapılan saldırıya ve AKP’nin kadın istihdamı politikalarına ilişkin KESK'li kadınlar olarak Kapalı Yol Halk Bankası önünden Attalos önüne yürüyüş gerçekleştirdik. Attalos Heykeli önünde yapılan basın açıklamasını Şube Kadın Sekreterimiz  Dilek Eldeniz yaptı.

KADINA YÖNELİK HER TÜRLÜ ŞİDDETE SON
Gün geçmiyor ki kadına yönelik şiddetle karşılaşmayalım. Geçen hafta Giresun da Eğitim Sen üyesi Fatma Toylan öğretmenimiz, eski eşi tarafından silahlı saldırıyla ağır yaralanmıştır. Şu an yoğun bakımda olan arkadaşımızın biran önce sağlığına kavuşmasını dileriz.
Bu saldırı, KESK bileşenlerinden EĞİTİM SEN’in yıllardır mücadelesini verdiği emek, demokrasi ve özgürlük değerlerine uygulanmıştır. Fatma Toylan öğretmenin şahsında tüm üyelerimize ve kadınlara yönelik bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz.
Yine geçen hafta TARSUS’ta yaşanan bir başka olay da AKP’nin yıllardır uyguladığı siyasi kadrolaşma ve antidemokratik, yasakçı, cinsiyetçi zihniyetinin bir yansımasıdır. Türbana serbestlik getirip diğer yasakları koruyan iktidarın <kılık kıyafet serbestliği > yalanına karşı EĞİTİM SEN de özgür kıyafet eylemini sürdürmektedir. TARSUS İlçe Milli Eğitim Müdürü AHMET SEFA DEMİR ise bu  eylem karşısında daha da saldırganlaşmış, başta Tarsus EĞİTİM SEN şube başkanımız YASEMİN YÜCEL olmak üzere EĞİTİM SEN üye ve yöneticileri hakkında en temel ahlak sınırlarını bile yok sayan ve ağır hakaretlere varan sözler söyleyerek tehditler savurmuştur. Şube başkanı Yasemin YÜCEL’ e yönelik cinsiyetçi hakaret, onun şahsında tüm kadın emekçilerine yapılmıştır
.
En temel insani ve ahlaki değerlerle bağdaşmayan, kendisi gibi düşünmeyen herkesi <düşman< olarak gören böylesi bir zihniyetin ilçe Milli Eğitim müdürü olarak görev yapıyor olması utanç vericidir. Milli Eğitim Bakanlığı Eğitimci kimliğe yakışmayan Tarsus İlçe Milli Eğitim Müdürünü derhal görevden almalıdır!  
Diğer yandan çok tartışılan “KADIN İSTİHDAM PAKETİ”nin kasım ayında Meclise taşınıp yasalaşması planlanıyor. Bizim için yapıldığı iddia edilen paket, sendikaların ve kadın örgütlerinin görüş ve talepleri dikkate alınmadan hazırlanmıştır. AKP hükümeti her zamanki gibi yandaş basın aracılığıyla bu paketi kamuoyuna duyururken kadınların zaten var olan bazı haklarını “hak ve özgürlükleri genişletiyoruz” şeklinde propaganda ederek kamuoyunu yanıltıyor. Bu meselenin muhatapları sendikaların, kadın istihdamı ile uğraşan örgütleridir.
Kadınların görüş ve talepleri alınmadan hazırlanan böylesi bir paket nasıl lehimize olabilir? Örneğin çalışan kadınların 16 hafta olan doğum izinleri önce 24 haftaya çıkarıldı işverenlerin tepkisi üzerine hemen 18 haftaya indirildi. Yani bu değişikle doğum izinleri sadece iki hafta artmış oluyor. Öte yandan hak olarak sunulan kısmi zamanlı çalışma ise  kadınları esnek yarı zamanlı evden çağırmaya bağlı çalışmaya yönlendirmeyi amaçlıyor. Bu sistem mevcut güvenceli çalışma alanlarını yok etmeyi hedefleyen bir sistemdir. Böyle bir durumda zaten sendikalı olma, sosyal haklardan yararlanma gibi bir durum söz konusu olamaz. Bu durumu asla kabul etmiyoruz.  
 
 KESK’li kadınlar olarak şiddetin her türlüsünün sistematik olduğunu; bizzat şiddeti üreterek iktidarın kendisini meşrulaştırdığını hep söyledik. Kadınların eşlerinden ya da eski eşlerinden, sevgililerinden, ağabeylerinden, babalarında, akrabalarından, devletin kolluk güçlerinden, memurlarından gördükleri şiddetin hiçbiri tesadüf değildir. Hepsi egemen sistem tarafından üretilmekte, failler dayanışma içinde korunmakta kadınlardan sessiz kalmaları beklenmektedir. Geleneksel rolleri kabul etmeyerek, kendi özgür iradesiyle emek, demokrasi mücadelesi veren kadınlar bu sistem tarafından dün olduğu gibi bugün de hep tehdit olarak algılanmıştır. Bu yüzden; kadın cinayetlerini işleyenlere dokunulmamakta her seferinde şiddete uğrayan kadınlar suçlanmaya çalışılmaktadır.
Erken evlenmeyi ve erken çocuk sahibi olmayı teşvik eden “evlilik kredisi” ile “kadın istihdam paketi” gibi, kadınları eve kapatan yeni yasalarla,3, 5 çocuk nasiyatları kürtaj sezaryeni yasaklama girişimleriyle bedenimiz kontrol altına alınıyor. Her fırsatta kadınların haklarını ellerinden almaya uğraşan,4+4+4 eğitim yasasıyla kadınların eşit eğitim almalarını engelleyen zihniyet, kadınların yakınları tarafında şiddet görmelerinden de şüphesiz sorumludur. Suçluları cezalandırmayan ya da ceza indirimi yapan yargı da hiç kuşkusuz bu zihniyetin ürünüdür.
 
KESK’li kadınlar olarak`;tüm kadınları AKP’nin yıllardır yürüttüğü ücretli-ücretsiz emeğimize, kimliğimize ve bedenimize yönelttiği her türlü saldırıyı deşifre etmeye, ortak politikalar hattı üzerinden mücadeleye ve dayanışmaya çağırıyoruz. Artık yeter diyoruz tüm saldırılara karşı sessiz kalmayacağımız bilinmelidir. Başta AKP hükümeti olmak üzere saldırı, linç, aşağılama, şiddet ve ölüm kusan erkek egemen düzene karşı yürüttüğümüz mücadelemizi daha da yükselterek sürdüreceğimizi bir kez daha söylüyoruz.

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker