Köy Enstitülerinden Günümüze Eğitim Konulu Panel Yaptık

Köy Enstitüleri etkinlikleri çerçevesinde; 14.04.2012 tarihinde AKM Perge Salonu’nda   Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim üyesi Prof.Dr. Nejla KURUL, Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Doç Dr. Mustafa DURMUŞ, Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu üyesi Mustafa ECEVİT’in katılımıyla “KÖY ENSTİTÜLERİNDEN GÜNÜMÜZE EĞİTİM” konulu   panel yaptık.
4+4+4 eğitim sisteminin yoksul çocukları ucuz işçi olarak sermayeye peşkeş çekilmesinin yolunun açıldığını anlatan Profesör Kurul, Köy Enstitüleri ile başlayan Aydınlanmacı Eğitim Modelinin yerini Dini eğitime bırakmasının etkilerinin bugün toplumda görüldüğünü ve Demokratik Eğitim mücadelesinin bıkmadan her alanda verilmesi gerektiğini söyledi. Eğitim Sen’in görevinin yeni başladığını ve şimdi her sınıfın, her öğretmen odasının velilerle, öğrencilerle ilişki kurulan birer alan olarak görülmesi gerektiğini anlatan Kurul , Eğitim Sen’li öğretmenlerin şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada halkın çocuklarının parasız, demokratik, bilimsel ve anadilinde eğitim haklarının bir insanlık hakkı olduğunu ve savunulmaya devam edilmesini istedi.
Doçent Mustafa DURMUŞ ise, Eğitimde Köy enstitülerinden günümüze değişen anlayışların Türkiye’de ve dünyada değişen ekonomik ilişkilerle bağlantılı olduğunu ve Emperyalizme bağımlı Türkiye’nin aşama aşama yeni liberal- muhafazakâr bir yola yöneldiğini ve eğitimde uygulanan 4+4+4 olarak isimlendirilen sisteminde bu Yeni Liberal- Muhafazakâr anlayışın eğitim sistemi olduğunu anlattı.
Panel de konuşan Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu üyesi Mustafa ECEVİT, Köy Enstitülerinin Aydınlanmacı anlayışının yerini, gerici, dinci, ırkçı eğitim anlayışının aldığını, Eğitim Sen’in 4+4+4 e karşı gösterdiği direnişin devam edeceğini ve şimdi her okulda, her sınıfta, her öğretmen okulunda 4+4+4’ün teşhir edileceğini ve halkın eğitim görme hakkına sahip çıkılacağını söyledi.
 
Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker